<>
Invest in Educative Oil Paintings by Marta Sytniewski
Marta Sytniewski Statement Significant Art Formative Years Invest Commission Exhibition News Contact

Terms of Use | Privacy Policy | COPYRIGHT©Marta Sytniewski 2011. All rights reserved

"Psychospołeczne Skutki Katastrofy Smolenskiej ”

Marta Sytniewski

Olej, akryl i wosk na pięću płótnach

36" x 144"

100% oryginalny, 100% ręcznie malowany

COPYRIGHT©Marta Sytniewski 2011.

 

"Psychospołeczne skutki katastrofy pod Smoleńskiem" dotyczy  psychologicznych, emocjonalnych i społecznych reakcj polskiej publiczności ku katastrofie samolotu prezydenckiego w Smoleńsku w Rosji. Obraz komponuje się z pięciu 24 "x 36" płócien, które działają niezależnie i również jako całość. W swojej połączonej kompozycji, praca przedstawia cztery samoloty w tle, w odniesieniu do nieprawidłowych relacji informacyjnych, które nastąpiły po tragedji. Tytuły poszczególnych płócien, zaczynając od prawej strony są następujące:

 

1). Sfałszowane sprawozdania z autopsji i przysiega tajemnicy.

Ważne jest, aby uczcić ofiary katastrofy Tu-154 nie, dlatego iz stanowily one polowe polskiego rzadu, ale ponieważ były to ludzkie życia stracone niesłusznie. Mamy do czynienia z kobietom płaczaca nad trumną zmarłego ojca. W ręku trzyma sfałszowane sprawozdaniach z autopsji i na jej stopie łańcuch symbolizujacy strach pozbawienia wolności. Rodziny i blizcy ofiar zostały zagrożone i bezsilne. Z braku współpracy ze strony władzy rodzinom w zalobie pozostało uczucie bezradności. Co więcej, opinia publiczna w kierunku katastrofy została spleciona z polityczną stronniczośćom i sprawami dyplomatycznymi. To z kolei doprowadziło do odczulania wobec żałoby. Wiele osob opracowalo zniechęcające i uparte reakcje gruntowane przez samo wspomnienie o katastrofie. Obraz ten ma na celu zachęcenie nas do pamieci, o kogo walczymy, o tych ktuzy w smutku i cierpieniu, przez łzy, modla sie o ulge w cierpieniu.

PSYCHOSPOLECZNE SKUTKI KATASTROFY SMOLENSKIEJ

2). Upadek wiary; upadek nadzieji.

Ten obraz reprezentuje polskom publicznośc niepośrednio dotknięta katastrofą. Czesc cywili uważalo krzyż przed Pałace Prezydenckim w Warszawie, jako sanktuarium dla ofiar. Pałac Prezydencki wydawał sie jako wlasciwa lokalizacja pomnika upamiętniającego ofiary rozbicia samolotu prezydenckiego. Kiedy pomnik-krzyz został przeniesiony, z tym nierozwiązane kwestie, otaczające katastrofe Smolenskiej oddalili się od uwagi mediów. Upadek wiary odnosi się do pomnika jako rzekome zagrożenie współczesnego świeckiego stanu Polski. Upadek nadziei reprezentuje nieudane zarzuty i protesty w tej sprawie walki o kszyz. Polskie instytucje prawne nie chcieli podjac sledztwa szczegółow katastrofy. Na dodatek,  po upadku  "wojen o krzyz", wygladalo na to, ze duża część społeczeństwa była ruwnie nieskłonna do pomocy. Jednak w tym obrazie, krzyż przedstawiony jako postać, nie spadł całkowicie, ale jest zawieszony w powietrzu, aby zachęcić nasze nieustające poszukiwanie prawdy.

3). Oślepiony Kontrola,

      Wladza i Dazeniem za Bogadztwem

Obraz ten odnosi się do psychologii masowych morderstw. Najczęściej ludobójstwo ma wyraźne polityczne i gospodarcze korzyści. Reprezentowane przez człowiekia w tym obrazie zaślepienego przez pieniądze w jednej ręce i ziemia w drugiej jako symbol władzy i kontroli. W innych przypadkach, masowe morderstwa sa funkcjom redystrybucji nienawiści lub też konkurencji między ruchami politycznymi. Człowiek w tym obrazie chodzi po trupach, które były wzorowane na ofiarach zbrodni katyńskiej. Polskie zwłoki w Katyniu zostały odkryte w 1943 roku, ale dopiero w 1990 roku, prawda o zaangażowaniu Związku Radzieckiego został potwierdzona. Obraz ten potwierdza pogląd, że walka o prawdę i sprawiedliwość jest do wygrania i że porównywalne tajemnice zostały odkryte w naszej przeszłości. Ten człowiek jest w ciąży i od brzucha wychodza dwa promienie, które działają w całosci kompozycji. Angazuje to pytanie „do jakiego swiata przynosimy nasze potomstwo”; dzieci nasze beda braly wzor z tych ktorzy maja kontrole, wladze i bogadztwo. To służy jako zachęta do kontynuowania dochodzenia sledztwa o Smoleńska katastrofa dla naszego dobra i dla dobra naszego potomstwa.

4). Niemy Swiadek

Jego ciało jest sparaliżowana w terroru, oczy są wytszeszczone ze strachu. Usta krzycza o sprawiedliwość ale jednak sa zarośnięte skóra. Mimo wszelkich wysiłków, nie będzie go slychac. W ręku trzyma opiekuńczo zdjecie swojej rodziny. Groźba kary, a konkretnie uczucie winy wytwarzana przez postrzeganie odpowiedzialności za mozliwa śmierc bliskiej osoby, stanowi jedno z najpotężniejszych urządzeń psychologicznej manipulacji. Chociaż ten świadek jest niemy, nie wszystko stracone. Na jego szyi wisi pekniety aparat, który moze być dostarczany anonimowo. Zawartość tego aparatu może być zrekonstruowana i odzyskana.

5). Dazenie do Prawdy

Ten obraz prezentuje zmęczonom kobiete podazajaca w kierunku prawdy. Sięga do czarnej skrzynki, które stanowiła podstawowy dowód. Jej ciało stopniowo stazeje sie w kierunku czarnej skrzynki, symbolizuje to dwu-letnie sledztwo na temat katastrofy. Dzięki wytrwałości i wsparciw ona, podobnie jak my, bedzie wstanie osiagnac to, co szuka. Namalowany jest ten obraz na cześć wysiłkow inżynierów, prawników, egzaminatorów medycznych, a także organizacji społecznych, i wspolczujacego polsko-amerykanskiego społeczeństwa. Seria obrazow „Psychospołeczne Skutki Katastrofy Smolenskiej” portretuje reakcje osób, a nie politycznych agendow. Modlę się, aby moja praca nagradzala wysiłki na rzecz prawdy i sprawiedliwości oraz dodawala nadzieję.